kezdőlap Tudomány Az emberi agy sosem nő fel igazán

Az emberi agy sosem nő fel igazán

által Zita Illésné

Egy új tanulmány eredményeinek köszönhetően ma már tudjuk, hogy az emberi agy bizonyos értelemben sosem nő fel.

Hirdetés

A Nature Ecology & Evolution című folyóiratban nemrégiben közzétett tanulmány eredményei azt mutatják, hogy az emberi agy különböző részeinek kialakulása elválaszt minket főemlős rokonainktól. Bizonyos értelemben az agyunk soha nem nő fel. És ezen a „Pán Péter-szindrómán” csak egy másik főemlőssel – a neandervölgyiekkel – osztozunk.

Az emlősök agya négy különböző lebenyből áll, melyek mindegyike sajátos funkciókat lát el. A homloklebeny az érveléssel és az elvont gondolkodással, a halántéklebeny az emlékezet megőrzésével, a nyakszirti lebeny a látással, a fali lebeny pedig az érzékszervi bevitelek integrálásával foglalkozik.

Hirdetés

A kutatók azt vizsgálták meg, hogy az agy lebenyei egymástól függetlenül fejlődtek-e, vagy pedig a lebenyek kapcsolódva egymás változásaihoz fejlődnek. Különösen arra voltak kíváncsiak, hogy az emberi agy e tekintetben miben különbözik más főemlősökétől.

Az elemzések eredményei meglepték a kutatókat. Több tucat főemlősfajon keresztül követték a változást és azt találták, hogy az embernél különösen magas az agyi integráció szintje, különösen a fali- és homloklebenyek között.

Hirdetés
Hirdetés

Érdekelhet még

Hirdetés