Tíz év alatt 3100-ról 1800-ra csökkent a bankfiókok száma Magyarországon, és ez a trend a világ fejlett országainak többségében is megfigyelhető. Bár sokszor a hátunk közepére sem kívánjuk, hogy be kelljen mennünk egy bankfiókba, régóta ezek a terek pénzügyeink elintézésének meghatározó helyszínei. De akkor miért csökken a számuk, és hogyan alakul át a szerepük a jövőben? Elképzelhető, hogy egyszer még szeretjük a bankfiókokat a jövőben? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.
Miért csökken a bankfiókok száma?
A csökkenés alapvető oka, hogy a fióki ügyintézés utazást és várakozást igényel, amit sokan, ha tehetnek, elkerülnek. Ez az attitűd nem az elmúlt tíz évben alakult ki, hiszen régóta a folyamatos rohanás és az időbeosztás kihívásai határozzák meg az életünket. Azok a digitális banki csatornák és szolgáltatások ugyanakkor, amelyek lehetővé tették, hogy nagyobb kompromisszumok nélkül, az otthon kényelméből intézhessük el teendőinket, csak nemrég jelentek meg.
A bankok jó ideje igyekeznek javítani a teljesítményüket az online térben. Erre szükség is van, mert még mindig találkozunk sikertelen digitalizációs kísérletekkel. Van, ahol online számlanyitás címén több száz oldalas digitális dokumentumok egész sorát helyezik az ügyfelek elé. Így a bankfiókba utazás elkerülésével megspórolt energia sokszorosát égetik el a képernyő előtti idegeskedéssel.